Akumulacja ciepła

Główną korzyścią energetyczną stosowania betonu w budynkach jest jego wysoka masa termiczna, która prowadzi do stabilności termicznej. Oszczędza to energię i stwarza lepsze środowisko wewnętrzne dla użytkowników budynku.

MASA TERMICZNA LATEM

Dniem. W gorące dni okna są zamknięte, żeby trzymać gorące powietrze na zewnątrz, należy dostosować osłony, żeby zminimalizować nasłonecznienie. Masa termiczna chłodzi. Jeżeli temperatury są mniej ekstremalne, można otworzyć okna, w celu wentylacji.

Nocą. Jeżeli dzień był gorący, mieszkaniec otwiera okna, żeby zapewnić nocne chłodzenie masy termicznej.

MASA TERMICZNA ZIMĄ

10.00 do 17.00. Światło słoneczne wchodzi przez południowe okna i uderza w masę termiczną. To ogrzewa powietrze i masę termiczną. W większość słonecznych dni, ciepło słoneczne może pomóc utrzymać komfort od przedpołudnia do późnego popołudnia.

17.00 do 23.00. Po zachodzie słońca, znaczna ilość ciepła została zmagazynowana w masie termicznej. Teraz jest powoli oddawana, pomagając utrzymać komfortowe warunki wieczorem.

23.00 do 07.00. Mieszkaniec reguluje ogrzewanie, tak żeby potrzebne było tylko minimalne uzupełniające ogrzewanie. Dobra szczelność i izolacja minimalizują straty ciepła.

07.00 do 10.00. Wczesny ranek to najtrudniejszy czas, żeby utrzymać komfort przy pasywnym ogrzewaniu słonecznym. Masa termiczna zwykle oddała już większość nagromadzonego ciepła i mieszkaniec musi polegać na ogrzewaniu uzupełniającym. Jednakże, dobra szczelność i izolacja pomagają minimalizować tę potrzebę.